Co je výstupkové svařování a jak souvisí s navařováním matic?

Výstupkové svařování je typ odporového svařování, při kterém se na spojování materiálů namísto bodovacích elektrod používá výstupek na samotném spojovaném materiálu. Použít se přitom mohou výstupky různých tvarů: oblé zahloubení, podlouhlé hřebeny a kruhovité či prodloužené rohy matice. V procesu svařování se tyto výstupky stávají jediným kontaktním bodem mezi materiály, přes které protéká svařovací proud, čímž se koncentruje teplo. Po dosažení potřebného tepla dochází k vytvoření spoje, tzv. čočka.

Bodové svařování
Bodové svařování
Výstupkové svařování – navařování matice
Výstupkové svařování – navařování matice

Oproti bodovému svařování pomocí elektrod je výhodou výstupkové svařování, že umožňuje spojování materiálů ve více místech současně. Je proto ideálním řešením při svařování kulatých hydraulických těsnění drátěných pletiv a betonářských výztuží ve stavebnictví nebo navařování matic a šroubů v automobilovém průmyslu. Navařování matic je proto pokládáno za typ výstupkové svařování.

Svařovací lis se sestavou na výstupkové svařování s držákem BOL
Svařovací lis se sestavou na výstupkové svařování s držákem BOL
(v pozadí lineární bodová svářečka)

Svařování pomocí výstupků je tedy nejen efektivní, ale i nezávislé na typu elektrod, protože proud namísto elektrod probíhá přes desky svařovacích lisů v bodě, kde se výstupek dotýká součástky. Jeho nevýhodou je, že si vytvoření konzistentních spojů vyžaduje dobře navržené výstupky, větší přesnost polohování spojovaných materiálů a správné nastavení času podržení tlaku. Kvalita spoje je přitom obzvlášť důležitá při navařování matic, protože při něm hrozí znehodnocení závitu matice vstříknutím rozžhaveného materiálu.


Související články:

Jak probíhá navařování matic?